מאמר פוליטי אחרון לשנה הזו. די, נמאס לי

רדיו אני שומע לפעמים באוטובוס. אף פעם אין שירים ברדיו כשאני באוטובוס, רק פוליטיקאים ממלמלים וזה תמיד נשמע אותו דבר. הם אוהבים להתחמק מתשובות אמת אבסולוטיות. יש משהו מאד מלחיץ כנראה בשאלות הניתנות לבדיקה במרוצת הזמן.
שאלות כמו כמה מנדטים אתה צופה שיהיו לכם? נענות בכך שמספר המנדטים אינו חשוב הרי. והשאלה היא בעצם אחרת. מי יביא באמת בטחון למדינת ישראל.
שאלה (השם ירחם) שבודקת עמדות פוליטיות בסיסיות, נענית באותה תשובה. העמדה הזו לא כל כך חשובה, כמו השאלה החשובה ביותר. מי יביא באמת בטחון למדינת ישראל.
ואז, זה לא משנה מי נשאל. ליבני/ברק/ישי/ביבי/ליברמן. הם כולם עונים על כל שאלה שקשורה לרווחה או לחברה בכך שהם ורק הם ישמרו על ירושלים מחולקת מפני ליבני/ברק/ישי/ביבי/ליברמן. ובינתיים ירושלים לא מחולקת ואף אחד לא חוזר לגבולות 67.
אם היה בישראל ציבור שוחר שלום, הוא היה מתבלבל מהתשדירים. כל אחד ממטיר על חבירו כי הוא הוא יחלק את ירושלים ויחזור לגבולות 67 משל מדוברת בשלבקת חוגרת שזר לא ישורנו. קללה אמיתית השלום הזה.
 
אבל כל אלו סתם מחשבות מפוזרות. מה שמלחיץ הוא שלאחר הבחירות האלו תהיה לנו ממשלה עם ביבי/ליבני/ברק עם ליברמן/ש"ס. תענוג גדול. כולם שם ילכו עם כולם, כי אין הבדל באמת מהותי בין כולם. ליברמן מלחיץ אותי יותר מש"ס. ש"ס בונה כרגיל על רגשות פרימטיביים של שנאה ומבטיחה ברכות וקללות. ליברמן נכנס לממשלה בצורה יותר מדודה. דיעותיו ידועות, אך הוא מנסה להיכנס לליגיטימציה של הציבור הישראלי דרך הצגת עמדות נוספות, נורמטיביות יותר, כדי לא להיתפס כהזוי.
וכך, ציפי ליבני, זו שנשים אמורות להצביע בשבילה (איזה שוביניזם טהור של ענת גוב. כל הנשים חושבות אותו דבר ולכן עליהן להצביע לאחת. ציפי) לא מעיזה לשלול את ליברמן. אף לא ברק.
ליברמן ישב בממשלה הקרובה כנראה והכל פה יתקרב למצב של קטסטרופה. למרות שההפצצות בעזה והכישלון הברור שלהן עוד לא שינו אצל אף אחד כלום בתודעה, אולי קטסטרופה אמיתית כן תעשה את זה.
ובכל זאת, עם כל היאוש, לכו להצביע חד"ש. זו שבכל הסקרים מופיעה תחת הגדרת "מפלגות ערביות". זו המפלגה היחידה שדוגלת בשותפות בין בני אדם בלי קשר לאמונתם הדתית והיחידה שהתנגדה להפצצות אזרחים חפים מפשע בעזה ובשדירות. מפחיד שזה כך, אך זו המציאות.

הצביעעעו "ו", כי כל השאר יחלקו את ירושלים ויחזרו לגבולות 67.

 

מודעות פרסומת
פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • שועי  ביום פברואר 9, 2009 בשעה 9:53 am

  אני מסכים עם ההנחה כי חד"ש היתה המפלגה היחידה שיש בה נציגות יהודית שהתנגדה לכל אורך 'הכניסה בעזה לירי על אזרחים'
  עם זאת, דומני כי המערכת הפוליטית גלתה איפוק זמן רב, כאשר ישובים ישראלים הופגזו בקסאמים וגראדים, וטווח היישובים המאוימים הלך והתרחב, הלך והצפין
  יודע אתה, כי התנגדתי בכל לב לכניסה הקרקעית לעזה, וכי כתבתי כבר בעת הכניסה על התוצאות הטבחניות המזעזעות שיהיו לכניסה כזאת
  אבל, הצבעה לחד"ש היום, לדידי, היא הצבעת מחאה כנגד המדינה, ודווקא נתפסת בעיני כאי רצון להשתתף בשינוי איטי ומודרג של החברה בישראל
  אלא כתהליך של שבירת כלים, ונסיון להביע עמדה שספק האם הציבור הרחב בשל אליה
  אותי מפחיד להתעורר ביום רביעי עם ביבי. הקדנציה שלו היתה אחד הדברים המזיקים יותר שאירעו בישראל באשר לזכויות אדם, יחס לערביי המדינה וכיו"ב
  זה מביא אותי עד ללבטים רצינים האם להצביע קדימה
  שהיא מפלגה דוחה בעיניי אנושית ומוסרית
  ובכל זאת לבני ,עם האופקים המדיניים שהיא מציעה, נתפסת בעיניי כמועמדת ראויה יותר משני .מועמדים המתחרים
  רציונליזם תועלתני מחייב לעשות את הדבר הרע פחות מבין שני דברים רעים ואת הטוב יותר מבי שני דברים טובים.
  אני חושש שיש למתן את הרע לפני שמגבירים את הטוב. לבני לא תוציא מפלגות מסוימות מחוץ לחוק.
  ביבי, מי יודע?

 • רפרם  ביום פברואר 9, 2009 בשעה 9:57 am

  להזכירך גם ברק וגם ליבני תמכו לפני כמה ימים בהוצאה של מפלגות מחוץ לחוק. ורק בג"צ מנע זאת מהם.
  ליבני תלך כנראה עם ליברמן וזו הסכנה העיקרית למדינה. אני באופן פרדוקסלי מעדיף יותר את ביבי. הוא פחות שבוי בקונספציית השטחים ומסוגל להחזיר שטחים אם הוא יבין שזו הדרך היחידה. וזו אכן הדרך היחידה.
  אני חושב שעניין השותפות יהודית ערבית חשוב מכל דבר אחר. ורק חד"ש מציעה את זה בצורה הכי פשוטה.

 • רפרם  ביום פברואר 9, 2009 בשעה 9:59 am

  שים לב כי כתבתי, כי חד"ש היתה היחידה שהתנגדה להפצצות גם על שדירות וגם על עזה.
  על עזה היא ספגה ביקורות מהימין הישראלי ועל שדירות היא ספגה ביקורות מהימין הפלסטיני.

 • חנן כהן  ביום פברואר 9, 2009 בשעה 10:06 am

  בעקבות דרישתו של דב חנין אסור לשים את כל המפלגות הערביות בגוש אחד.

 • מרים  ביום פברואר 9, 2009 בשעה 10:23 am

  אני מגיבה כאן לטענה כאילו המערכת הפוליטית בישראל גילתה איפוק לאורך זמן כלפי הקסאמים (מה שבעקיפין הופך את עמדת חד"ש נגד המלחמה ללא מאוזנת או משהו מעין זה, ואת ההצבעה לה כ"מאחה כנגד המדינה"):

  כדאי להיזכר בתהליך בשלמותו, ולהבין כיצד פרח החמאס ושגשג ומדוע לא קמה לו אלטרנטיבה בקרב תושבי עזה: סירובה של ישראל להגיע להסכם אמיתי שיהיה מקובל על שני הצדדים ויחייב אותם, ובחירה בצעד חד-צדדי (ההתנתקות); ומה שחמור מזה – הפרה בוטה של הסכם המעברים שעליו כן חתמנו, ושהיה תנאי בל-יעבור לאפשרות הקיום של הרצועה לאחר ההתנתקות.

  הלא זו הייתה המטרה המוצהרת של המהלך: לאפשר לעזה קיום עצמאי (שפן אחד שלו הוא האפשרות לגלגל עליה את האחריות לכל אקט של לחימה מכיוונה). לשם כך חתמנו על הסכם המעברים. אלא שישראל מעולם לא כיבדה את החלק שלה בעסקה.

  התוצאה: מצור שנמשך חודשים ושנים, היעדר תנועת סחורה ואנשים, אבטלה ועוני בלתי-נתפסים, ולמעשה נטרול כל כוחות החיים הבריאים ברצועה (עבודה, מסחר, כלכלה מתפקדת שתומכת בבריאות, תשתיות, חינוך וכל דבר אחר שמאפשר חיים נורמליים).

  מי שלא נפגע מהפרת ההסכם היו, כמובן, כוחות הטרור הנתמכים ע"י מדינות עוינות, שמסיבות השמורות עמן מעדיפות לתמוך במלחמה ולא בחיים. השאלה היא למה ישראל החליטה לעשות כל שביכולתה כדי לסייע להן. כך שמי שאומר "נתנו להם את עזה ותראו מה הם עשו" מתעקש לא להבין על מה מבוסס קיום עצמאי או בר-קיימא של אוכלוסייה.

  בהקשר זה נראה ש"ההבלגה" של ישראל לא היתה הבלגה כלל, אלא הזנחה פושעת, ואולי אפילו – מי יודע – צעד מכוון שתכליתו להתיש, "לבשל" את עזה על אש קטנה ולגרום לפיצוץ.

 • מ  ביום פברואר 9, 2009 בשעה 11:25 am

  למי זה עוזר שחד"ש התנגדה גם לירי על שדרות? האם הם יכלו למנוע אותו ללא ירי על עזה? ודאי שהתפיסה הזו להתנגד גם לירי על שדרות וגם לירי על עזה נובעת מהתפיסה שהירי על שדרות יפסק עקב הידברות, כמובן שזה לא הגיוני אם אתה לא יודע למה, אני ממליץ לך לחפש בגוגל את הערך הבא-אמנת חמאס.
  זה כמו מי שבעד מדינה סוציאליסטית ברמה גבוה ומדינה שלא לוקחת מיסים גבוהים.לאכול את העוגה ולהשאיר אותה שלמה זה בדיוק מה שאמרו אנשי חד"ש

 • אסף  ביום פברואר 9, 2009 בשעה 3:54 pm

  לרעיון המדינה ההיהודית
  החזון שלה מדבר על מדינה דו לאומית

  הקמת מדינת כל אזרחיה
  ביטול חוק השבות
  חזרת פליטים

  דהיינו – ביטול מדינת ישראל כבית בטוח לכל יהודי נרדף בעולם
  והפיכתה בהדרגה למדינה ערבית בה היהודים יהיו,
  במקרה הטוב, בני חסות

 • טלילה  ביום פברואר 9, 2009 בשעה 8:37 pm

  דווקא חיפשתי (אפילו די בשקיקה) את החזון הזה של חד"ש (מדינת כל אזרחיה וכו') לא מצאתי. חד"ש בעד שתי מדינות לשתי עמים, והמדינה הזאת צריכה להישאר מבחינתם – הפלא ופלא – יהודית ודמוקרטית. כן, ככה.

 • אסף  ביום פברואר 9, 2009 בשעה 9:47 pm

  מתוך המצע:

  פינוי כל ההתנחלויות ונסיגת ישראל מכל השטחים הפלסטיניים שנכבשו מאז מלחמת יוני 1967 – מכל שטחי הגדה המערבית ומירושלים המזרחית.

  יובטח פתרון צודק לבעיית הפליטים הפלסטינים, בהתאם להחלטות האו"ם (המכירות בזכותם לבחור בין שיבה למולדתם לבין קבלת פיצויים) ובמסגרת המשא-ומתן.

  למען תהיה ישראל מדינה המבטיחה שוויון לכל אזרחיה, תיאבק חד"ש לחקיקת חוק יסוד: שוויון האדם; לביטול האפליה והדיכוי הלאומי בכל המישורים; להבטחת שוויון מלא לאזרחים הערבים בארץ, וכדי שסמלי המדינה, לרבות הדגל וההמנון, יהלמו את העקרונות האלה; להדיפתן של התכניות הגזעניות בדבר "החלפת אוכלוסייה

  מאבק עקבי נגד בידול עדתי באוכלוסייה הערבית בישראל; קידום אחדות דמוקרטית לוחמת של האוכלוסייה הערבית וטיפוח ערכים מתקדמים בקרבה; ביטול גיוס החובה המוטל על הצעירים הערבים-הדרוזים.

  הצטרפות ישראל לאמנה הבינלאומית לאי-הפצת הנשק הגרעיני וביטול "האופציה הגרעינית" הישראלית; חתימת ישראל על כל האמנות המגבילות את מירוץ החימוש והמקדמות פירוק נשק, לרבות האמנה האוסרת שימוש במוקשים נגד אדם.

  תוכנית השלבים
  1. נסיגה לקוי 67
  2. חזרתם של כל הפליטי שירצו בכך
  3.ביטול חוקים "מפלים" כמו חוק השבות שתפקידם
  לשמר את הזהות היהודית של המדינה
  ושימורה בית בטוח קולט תמיד להיהודי התפוצות
  4. הצפת הארץ בהגירה ערבית
  5. פירוקה של ישראל מנשק גרעיני
  שהוא תעודת הבטוח הקיומית שלה

  (ע"פ מקורות זרים…)

  7. הפיכת האוכלוסיה היהודית למיעוט במדינה הדו-לאומית החדשה ומכאן

  במקרה הטוב : בני חסות הנתונים לחסדי הרוב הערבי

  במקרה הרע – פרעות , טבח , גירוש ,
  כמיטב המסורת לפני הקמתה של מדינת ישראל

 • טלילה  ביום פברואר 9, 2009 בשעה 10:22 pm

  אי שם התיאור גלש מציטוט המצע הנגיש בעברית, אני משערת, באתר של חד"ש, לפרפראזות המבוססות על מקורות אחרים ועלומים. באמת מעניין אותי לדעת, אני אפילו מוכנה לחשוד בעמימות מכוונת מצד חד"ש בנושא. לא שזה ישפיע על ההצבעה שלי מחר בעדם. בשורה התחתונה שותפות יהודית-ערבית היא ההצלה שלנו בעיני. ככלות הכול במזרח התיכון יושבים אנו.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s